آموزش نصب و راه اندازی centos در ۷ مرحله

آموزش نصب و راه اندازی centos در ۷ مرحله (تصویری) – مدیریت سرور لینوکس

آموزش نصب و راه اندازی centos از جمله آموزش­های مهم است که تمام متخصصین سرور که وظیفه کانفیگ و آماده ­سازی سرور را دارند می‌بایست با آن آشنا شوند.

با توجه به اینکه سرور­های لینوکسی دارای کانفیگ آسان­تری هستند و هسته اصلی آن در مقابل حمله هکرها و ویروس­ها مقاوم­تر عمل می­نماید به همین خاطر طرف داران بیشتری دارد. سرور لینوکس در بحث آموزش نصب و راه اندازی centos دارای توزیع­ های متفاوتی است. بهترین و بهینه ­­ترین نسخه آن، نوع centos است که بر پایه redhat ارائه می‌شود. نکات نصب این سیستم عامل به همراه تصویر در ادامه ذکر شده است.

آشنایی کلی با سرور­های لینوکسی و آموزش نصب و راه اندازی centos

باید در نظر داشت که centos دارای ورژن­های مختلفی است و در هر ورژن به نسبت نسخه قبل، باگ­ها و مشکلات برطرف شده است. لذا قبل از کانفیگ سرور، پیشنهاد می‌شود حتما امکانات ورژن نصبی را مطالعه نمایید. به طور مثال در ورژن ۷ این سیستم عامل دیتابیس mariadb جایگزین نوع mysql گردیده است. همچنین به این نسخه firewall اضافه شد.

نکته: در آموزش نصب و راه اندازی centos پیشنهاد می­گردد که حداقل پیش نیاز­های سرور، دارای ۲ گیگ رم و ۸ گیگ هارد باشد تا در پروسه کانفیگ اختلالی ایجاد نشود.

گام اول در آموزش نصب و راه اندازی centos – مرحله اسکرین

در ابتدای پروسه نصب به یک فلش مموری و DVD نصب centos نیاز می­باشد. پس از فراهم آوردن این موارد و قرار دادن در سرور، لازم است تا سرور را یکبار ری‌استارت نمایید تا مرحله نصب سیستم عامل، نمایش داده شود.

 

در پنجره جدید باز شده، بر روی install centos کلیک نموده و گزینه enter را انتخاب نمایید تا وارد مرحله بعدی شوید. چنانچه در آموزش نصب و راه اندازی centos از این مرحله عبور نمودید، مرحله نصب و اسکرین آغاز می­گردد

 

 

گام دوم نصب centos – تنظیم زبانی سیستم

چنانچه بسته نصبی کامل باشد و از مرحله اسکرین گذر نماید لازم است تا در پنجره جدید، زبان سیستم را انتخاب نمایید.

 

 

پس از تایید زبان، در نصب centos در پنجره جدید می­توانید اطلاعات سرور را به صورت سفارش تغییر دهید. به طور مثال با انتخاب date&time امکان تغییر تاریخ را خواهید داشت.

 

 

با استفاده از نقشه‌ای که برای این بخش تهیه شده است می­توانید کشور و ساعت را انتخاب نموده و گزینه done را کلیک کنید.

 

گام سوم – تنظیمات کیبورد

در مرحله سوم آموزش نصب و راه اندازی ،centos پس از آنکه زمان سرور را تنظیم نمودید نوبت به تنظیمات کیبورد می­باشد. حالا بخش keyboard را انتخاب نمایید و زبان مد نظر را به کیبورد استاندارد، اضافه کنید. به طور مثال می­توانید گزینه Persian را با انتخاب” + ” به کیبورد خود اضافه کنید.

 

گفتنی است که اگر مایل نیستید تا از زبان انگلیسی به عنوان زبان پیش فرض سرور استفاده کنید، می­توانید گزینه language support انتخاب کنید.

 

به صورت کلی در تمام dvd های نصب و آموزش، زبان بر روی انگلیسی قرار دارد که با توجه به تصویر زیر می­توانید این مورد را تغییر دهید.

گام چهارم – تنظیم توابع از پیش تعریف شده مانند HTTP و FTP

در مرحله چهارم از آموزش نصب و راه اندازی centos چنانچه نیاز داشته باشید که توابع از پیش تعریف شده خاصی همچون ftp,http و یا موارد دیگر را بر روی سرور خود فعال نمایید، می­بایست از بخش installation source اقدام نمایید.

 

 

گام پنجم نصب centos – پیکربندی سرور

در مرحله پنجم از نصب centos از بخش software selection امکان پیکربندی سرور مهیا شده است. پیشنهاد می­شود در این بخش از گزینه minimal استفاده نمایید و اجازه دهید تا پیش­نیازهای تعریف شده سرور لینوکس نصب شود. چنانچه در آینده به مورد دیگر نیاز داشتید، می­توانید آنها را نصب نمایید.

 

 

اگر مایل هستید تا هارد‌های متصل به سرور لینوکس را بخش‌بندی نمایید لازم است تا گزینه installation destination  را انتخاب کنید.

 

 

البته گفتنی است که در این بخش دو گزینه automatically و غیر اتوماتیک قرار دارد. پیشنهاد می­شود از نوع اتوماتیک استفاده کنید.

گام ششم – network&hostname

در این مرحله از نصب centos لازم است تا وارد بخش network&hostname شوید.

 

Hostname را وارد نموده و بر روی Configure کلیک نمایید.

لازم است تا آی­پی اینترنت خود را در سر برگ ipv4 و گزینه manual وارد نمایید.

با انجام این مراحل کانفیگ اولیه انجام شده است و می­توانید بر روی begin installation کلیک نمایید.

 

آغاز کانفیگ در آموزش نصب و راه اندازی centos

گام هفتم نصب centos – تنظیم رمز عبور برای یوزر روت

پس از اینکه پروسه نصب آغاز می­شود در اواسط نصب از شما درخواست می­شود تا برای یوزر روت، یک رمز وارد نمایید. در بحث آموزش نصب و راه اندازی centos لازم است پسورد شما قوی باشد. زیرا هر شخصی با استفاده از این رمز به تنظیمات پایه­ ای سرور دسترسی خواهد داشت. البته نگرا فراموش رمز عبور خود نباشید، در صورتی که این اتفاق افتاد پیشنهاد می کنیم مقاله  فرایند بازیابی پسورد روت در centos را مطالعه فرمایید.

 

 

مرحله هفتم آموزش نصب و راه اندازی centos

اگر تمام این مراحل را به درستی طی نموده باشید در انتها پیامی برای اتمام پروسه نصب centos به شما نمایش داده خواهد شد.

در این مرحله بر روی گزینه reboot کلیک نمایید تا سیستم مجدد راه اندازی گردد.

 

 

حالا که تا اتمام نصب پیش آمده اید،  میتوانید برای جلوگیری از هک شدن سرور مجازی خود مقاله زیر را مطالعه کنید.

 

 

 

برای بررسی دقیق تر میتوانید از لینک آپارات آرکام سرور استفاده نمایید.

aparat.com/v/mcAMN

  • 0 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

مقالات مربوطه

آموزش کامل نصب دایرکت ادمین در تمامی توزیع‌های لینوکس

آموزش کامل نصب دایرکت ادمین در تمامی توزیع‌های لینوکس     در این مطلب قصد داریم آموزش نصب...

آموزش نصب bigbluebutton

اسکریپت نصب و راه اندازی نصب و راه اندازی bigbluebutton در ۱۵ دقیقه ارائه شد. در این اسکریپت...

نصب رابط گرافیکی در Ubuntu سرور

نصب رابط گرافیکی در Ubuntu سرور در این آموزش قصد داریم نحوه ی نصب رابط گرافیکی بر روی یک سرور...